תפריט

Shank prashalana ניקוי מלא של מערכת העיכול

שאנק פראשאלנה Shank prashalana ניקוי מלא של מערכת העיכול

שאנק פראשאלנה – אפקט הכיור היא שיטת ניקוי יוגית עתיקה של מערכת העיכול. הניקוי מתבצע מחלל הפה ועד פי הטבעת כאשר מים עוברים דרך מערכת העיכול, כמו דרך הכיור, ושוטפים את כל הלכלוך בדרך.

הכנה:

 1. במידה ולא מתרגלים את השיטה באופן קבוע, כדאי להתחיל את התהליך מניקוי המעי הגס באמצעות בהסטי קריה או חוקן. ((כחצי ליטר של מים פושרים עם כף מיץ לימון)
 2. מכינים כ-2 ליטר מים פושרים ומוסיפים מלח (כפית גדושה לליטר) אם המים לא יהיו מספיק מלוחים הם יספגו דרך המעיים ויצאו דרך השתן.
 3. מתחילים את התהליך בבוקר על בטן ריקה.

הנחיות:

 1. שותים כוס מים מלוחים
 2. מבצעים סדרת תרגילים
 3. ממשיכים לכוס הבאה ולאחריה סדרת תרגילים נוספת עד סיום 6 כוסות ו6 סטים של סדרת התרגילים.
 4. הפסקת שירותים. בדרך כלל היציאה הראשונה מגיעה מיד. אחרי יציאה קשה מגיעה קלה ולאחריה נוזלית.

המלצה חמה: אחרי כל יציאה לשטוף במים, לנגב במגבת ולמרוח טיפת שמן. לא מומלץ לשפשף עם נייר טואלט! שמן ימנע את גירוי פי הטבעת. דרך אגב, הפרוצדורה מומלצת אחרי כל ביקור בשירותים (חוץ ממריחת שמן) ולא דבר ברברי ואנטי היגייני כמו נייר טואלט.

במידה ולא מגיעה יציאה מיד או במשך 5 דקות יש צורך לחזור על התרגילים.

אם זה לא עוזר יש לבצע בהסטי קרייה או חוקן שוב.

במידה ועדיין לא עוזר יש לבצע סרוואנגאסאנה (עמידת נר) בהוג’נגאסאנה (קוברה) ונאולי קריה.

במקרה הגרוע, אם יש בחילה או תחושת בטן נפוחה ניתן להקיא בעזרת דגדוג של שתי אצבעות בבסיס הלשון (ואמאנה דהאוטי) או לתת למים להיספג.

אם בחרתם בהקאה- הקלה תבוא מיד.

אם התהליך מתקדם ממשיכים לשתות כוס ולבצע סדרת תרגילים עד לקבלת מים נקיים ביציאה. כדי להשיג תוצאה מקסימאלית יש צורך ב10-15 כוסות מים.

כאשר מתקבלים ביציאה מים נקים כדאי לשתות כ-3 כוסות מים בלי מלח ולגרום להקאה. התהליך הקלאסי הזה סוגר את הספינקטרים (שרירים טבעתיים) ועוצר את יציאת המים.

אחרי הניקוי

אחרי ביצוע שאנק פראשאלנה חובה לאכול לא לפני חצי שעה ולא יותר משעה. אסור להשאיר בטן ריקה למשך יותר משעה אחרי הניקוי.

ארוחה ראשונה

אורז מבושל רך ונמס בפה, עם 40 גר’ חמאה רצוי גהי (חמאה מזוקקת)

הארוחה הבאה לאחר 2-3 שעות.

מותר לאכול ביום הניקוי קטניות וירקות מבושלים.

שתיה

עד הארוחה הראשונה לא שותים. ואחר הארוחה ניתן לשתות מים או תה צמחים.

יום לאחר הניקוי

יש להמנע מדברי מאפה, אוכל בשרי חריף או חמוץ ולא לצרוך לאכוהול.

יתרונות

בנוסף לניקוי המלא של מערכת העיכול עם הזמן תורגש נשימה רעננה יותר, שינה טובה והיעלמות פריחות על העור. אם מקפידים על תזונה נכונה ייעלמו ריחות גוף וישתפר תפקוד הכבד.

תרגילים

ישנם 4 תרגילים שתפקידם לפתוח ספינקטרים ולדחוף את המים לאורך המעיים החוצה. יש לבצע כל תרגיל 4 פעמים לכל צד.

 1. פישוק בין הרגלים ברוחב האגן. האצבעות משולבות כך שהידים מעל הראש. מבצעים 4 כפיפות לצדדים. משמעות התרגיל היא פתיחת הספינקטר בין הקיבה למעיים.
 2. רגלים באותו מצב, יד אחת מכופפת מול בית החזה ושנייה ישרה במצב אופקי. מבצעים פיתול מהמותן לאחור אל היד הישרה וחוזרים למרכז. מחליפים ידיים ידיים בצד שני. משמעות התרגיל – המים נדחפים במעי הדק.
 3. אורדבה מוקחה שבאנאסאנה (תנוחת הכלב) עם הראש כלפי מעלה. פיתולים מהבטן ומבט אל העקבים. משמעות התרגיל – ממשיכים לדחוף מים במעי הדק.
 4. קיימות שתי אפשרויות לבצע את התרגיל:

רגליים ברוחב הכתפיים, כיפוף מטה ופיתול שמאלה, ברכיים מעט כפופות. מנסים ללחוץ עם צד ימין של הבטן על ירך שמאל מבחוץ בתנופה, מעט מתרוממים ולצד השני. משמעות התרגיל – דוחפים מים למעי הגס.

לכופף ברכיים, כפות ידיים על הברכיים, מורידים ברך שמאל ימינה ומניחים על הרצפה לפני רגל ימין. לוחצים עם היד על הברך העליונה לכיוון צד הבטן, ברך שמאל מעלה וימין למטה לפני כף רגל שמאל.

התדירות שבה יש לבצע את הניקוי: יוגים אדוקים מבצעים שאנק פראשלאנה פעם בשבועיים, אך אם מבצעים את הניקוי פעם בשלושה חודשים (בסוף כל עונה) ושומרים על כללי תזונה נכונים זה יהיה מספיק בהחלט.

מומלץ לתרגל שאנק פראשאלנה בירח מלא.

facebook youtube instagram
ווצאפ ווצאפ
השאירו פרטים