תפריט

האטה יוגה – בעקבות הטעם הנשכח

“יוגה שאסטרה זו, המוצגת לך הינה תורת הסוד בדרגה הגבוהה ביותר, אשר, בכל שלושת העולמות, ניתנת לגילוי רק לאנשים רוחניים” shiva-samhita– 1.19

זה היה מזמן … כל כך מזמן שאף משרד פטנטים עדיין לא המציא אף רישום בנושא. אם בכל זאת ימצא רישום, אין ספק שהוא יהיה פטנט של מתחזה כלשהו.
תרגול כנה, בלתי נלאה ומסור – זו היתה פעילותם העיקרית
אז מי הם – ההאטה היוגים הראשונים?
המסורת ההינדית מקשרת את הופעתה של ההאטה יוגה עם מאטסיינדרהנאטה Matsyendranath ותלמידו גוראקשהנאטה Gorakhnath (מאמצע המאה ה-10 לספירה), שניהם במקור מבנגל. עם זאת, האל שיווה הנערץ או בשמו הנוסף אדינאטה ( Adinath) נחשב כמייסד של המסורת הסמכותית הזו.
המילה Nath פירושה אדון או שליט, ומתייחסת למאסטר היוגה בתור MUKTI (משוחרר בעודו בחיים) וכ- SIDDHI (בעל כוחות על טבעיים) .המאסטרים אלה נחשבים כבני אלמוות המשוטטים בהרי ההימלאיה עד היום.
מקורה של ההאטה יוגה קשור להתפתחות התנועה הטנטרית. נציגי הטנטרה הציעו לראשונה חזון חדשני של היקום, הדומה באופן מפתיע לתגליות של הפיזיקה הקוונטית המודרנית. ראיית העולם של המכניקה הקוונטית מדברת על אשלייתיות של רעיון ה”אני” כישות פיזית נפרדת, ועל ה”מציאות האובייקטיבית”, כאל הזיה סובייקטיבית דמיונית פנימית.
דמותו של שיווה הרוקד Nataraja, משקפת את היצירה וההרס התמידיים של היקום החומרי. ראשון הפילוסופים המודרניים, אשר הפנה את תשומת הלב לדמות האל הרוקד היה פריטיוף קפרה( Fritjof Capra). בספרו המפורסם “הטאו של הפיזיקה” (The Tao of Physics) הוא כתב:
“זרימת האנרגיה הופכת למגוון של תמונות המרכיבות את עולם החלקיקים האלמנטריים. הפיזיקה המודרנית מלמדת אותנו כי התנועה והקצב הם התכונות הבסיסיות של החומר, וכי כל החומר על כדור הארץ ובחלל החיצון מעורב בריקוד קוסמי אינסופי. למיסטיקנים של המזרח הרחוק הייתה ראיית עולם הדומה לזו של הפיזיקה המודרנית על היקום, ולכן גם הם השתמשו ברעיון של הריקוד כדי להביע את התפיסה האינטואיטיבית שלהם בטבע. “
בנוסף לתפיסתה המיוחדת של היקום, הטנטרה הולידה גישה חדשה לקיום האנושי בכלל ולגוף האדם בפרט. בעידן שלפני הופעתה של הטנטרה, הגוף היה נתפס כמקור של חטא וסבל. גישה זו מתוארת במאיטראיניה אופנישדה (Maytrayana Upanishad) :
“אדוני הנכבד, מה הטעם בתענוגות בגוף המסריח הזה, וחסר המהות האמתית, המורכב מעצמות, עור, מוח, זרע, דם, רוח, מרה, ליחה, צואה ושתן? מה הטעם בהנאות הגוף הזה, הנגוע בהיצמדויות, כעס, תאוות בצע, עיוורון, פחד, ייאוש, קנאה, פרידה מאהובים, קשר עם שנואים, רעב, צמא, זקנה, מחלות ומוות? “
המהפכה הטנטרית הפיגה את הרעיון של הגוף כשק עור מנופח. המהות של הגישה החדשה באה לידי ביטוי בקאולה- ארנווה – טנטרה ( Kularnava tantra ) בשורות הבאות:
“איך ניתן ללא גוף להגשים את חלומו הגדול ביותר של האדם? לכן מי שזכה למקלט פיזי עליו לבצע פעולות מתאימות .בין 8,400,000 הברואים רק בעל גוף האדם יזכה לגלות את המציאות הממשית.” (1.3)
מאסטרים טנטריים דברו על יכולת יצירת גוף (Sharira) אלוהי (Dayva), או יהלום (Vajra), הארוג מהחומר האלמותי של אור. הגוף בחזון שלהם הוא לא חתיכת בשר חשוף לריקבון ומוות, אלה משכנה של השכינה (Jivatma). לכן, עבורם הארה היא פריבילגיה לא רק של התודעה והנפש, אלא נוגעת ישירות לגוף עצמו. רעיון הזה מובהר ביוגה- שיקהה-אופנישדה:.
” מי שגופו לא נולד ולא מתכלה, הוא המשוחרר בעודו בחיים (JIVAN-MUKTA ).עוצמת החיים לא יצאת החוצה ומתמקדת בערוץ המרכזי. כיצד, אם כן ,יכולה לקרות עזיבת הגוף? כמו מלח המתמוסס במים, כך המוחלט ממלא את הגוף של היוגי המואר. ” (1.161)
גוף זה טעון בכוחות על טבעיים של אור, ומוכר על ידי כל הטקסטים של היוגה והטנטרה. “אפילו האלים לא יכולים להשיג גוף יוגי – חזק בצורה יוצאת דופן. יוגי הוא חסר כבלים גופניים, בעל כוחות שונים, הוא הנעלה ביותר. גופו דק יותר מהדק ביותר, גס יותר מהגס ביותר, חסר רגישות לכאב… “
(פסוק מיוגה-ביג’ה.)
את התנועה התרבותית הזו שבחזונה הונח היסוד של גוף היהלום, ניתן להשוות לתנועה המהפכנית של שנות ה -70 של המאה ה -20. זה היה פולחן של סידדהים, שהתפתח במהלך במאות 12-8 , ומהווה סגסוגת של דרכים רוחניות של הינדואיזם, בודהיזם, ג’ייניזם, כמו גם שמאניזם ואלכימיה. המילה “Siddha” מתייחסת לחסיד המושלם של הטנטרה, אשר השיג הארה וכל מיני כוחות על טבעיים. סידהה הוא האלכימאי הרוחני, אשר השפיע על הרובד החומרי של הגוף וההכרה ,מה שהופך אותו ליצור בן אלמוות רוחני.
תהליך יוגי זה ידוע בשם הגשמה גופנית (Kaya Sadhana), ושימש כמקור להאטה יוגה. האסכולות החשובות ביותר של סידדהים היו Natha ו Maheshwara. מקורה של Natha בצפון הודו, במיוחד בנגל, ו -Maheshwara- בדרום חצי האי ההודי, במסורת הטמילית. הטנטרות הבודהיסטיות מספרות על 84 Mahasiddhas. הבולט ביותר בניהם היה Luipa. מפורסם אחר היה Nagarjuna , מורו של Tilopa, אשר העביר את המסורת ל- Naropa. Naropa, היה הגורו של Marpa , אשר היה המחנך של Milarepa המפורסם. מסורת ה Maheshwara של דרום הודו מזכירה 18 מאסטרים. ביניהם Akatiyara המכובד ביותר, Thirumoolar, Chivivakiyar ו-Bhogar.
ישנן אגדות שונות על איך אדינאטהה (שיווה) בכבודו ובעצמו העניק את הסודות הגדולים של ההאטה יוגה לדייג פשוט בשם מאטסיינדרה. על פי התיאורים הטיבטיים של 84 המאהסידדהים, בזמן הדיג תפס מאטסיינדרה דג ענק, אשר משך את החוט כל כך חזק שהדייג בעצמו נפל לים. הדג בלע את מאטסיינדרה, אבל מוגן על- ידי קארמה טובה, הוא נותר ללא פגע. בדיוק באותו זמן, נתן האל שיווה לימוד סודי לאישתו האלוהית אומה. הדג הענק שחה לא הרחק משם עם מאטסיינדרה בבטנו, ולכן הדייג יכול היה לשמוע את תורת הסוד. במהלך ההסבר האלה אומה שקעה בשינה. שיווה שאל: “האם שומעת?” – וממעמקי הים הגיעה התשובה: “בוודאי”.
שיווה נכנס לבטנו של הדג בעזרת העין השלישית, והתרשם ממה שראה.
“עכשיו אני רואה מי תלמידי האמתי . אני חושב שאעביר לו את המסורת ולא לך” – אמר שיווה, בהתייחסו לאלה הרדומה.
במהלך 12 השנים לאחר החניכה מאטסיינדרה, בעודו בבטנו של הדג, תרגל במסירות את הסאדהנה הסודית. בסוף תקופה זו, דייג אחר תפס את הדג וכשפתח את בטנו, יצא מאטסיינדרה כבר בתור סידדהה מושלם.
על פי האגדה, אישה ענייה התפללה לשיווה שיעניק לה ילד. התחנונים הנלהבים נגעו לליבו והוא נתן לה שיקוי קסם. אך משום שהאישה הייתה בורה ולא האמינה בצורה עמוקה, זרקה את המתנה האלוהית לפח הזבל. 12 שנים מאוחר יותר, מאטסיינדרה רצה לראות את הילד, ובא לבקר אצל האישה. היא הודתה בביישנות על מעשייה .סידדהה בשלווה אמר לה לחפור בערימת הפסולת ומה גדולה הייתה ההפתעה כאשר גילתה ילד בן 12. ילד הזה היה Goraksha(המגן של פרות). זמן קצר לאחר חניכה והדרכה, Goraksha עלה אפילו על מורהו. מסופר שמלכתה של ציילון התאהבה במאטסיינדרה. היא הזמינה אותו להישאר בארמונה ובמשך זמן רב, הוא היה שקוע בחיי המלוכה. כאשר נודע על זה לGoraksha, הוא מיהר לעזרת מורו ע”י כך שהפך את עצמו לאישה כדי להיכנס לארמון. בזכות המפגש עם התלמיד, התאושש מאטסיינדרה וחזר להודו, מלווה בשני בניו – ו Parsnadha Nimnadha. מאוחר יותר, Goraksha הורג שני הבנים, אבל רק כדי להחזיר אותם לחיים. לסיפור יש משמעות סמלית – הריגת שני ילדים ניתן לראות כאקט של הסרת פראנה מערוצי שמאל וימין (Ida ,Pingala), הכוונתה לבסיס עמוד השדרה (Muladhara) ולהתעוררות קונדליני שאקטי.
באופן כללי, סיפורו של Goraksha, שחי בין סוף המאה העשירית לתחילת המאה האחת עשרה היה מפורסם בכך שהיה מחולל ניסים.
הוא כבר מגיל צעיר ניהל חיים סגפניים, ושמר על נדר הפרישות. למרות שרוב תורתה ואופן התנהלותה של ההאטה יוגה הייתה קיימת זמן רב לפני Goraksha, גילויה מייחסים לו.
המסורת של Nath מתייחסת אליו כהתגלמותו של האל שיווה. נטען כי הוא הקים את תנועת ה Kanaphata ,אשר קיבלה את שמה בשל החתך באוזניים שבתוכם מכניסים עגילים עגולים (Kundala Darshana) במהלך אחד החניכות. הדבר מאפשר לפתח את הכוחות הקשורים לקול הפנימי (Nada).
האטה יוגה ,שמטרתה הסופית הינה הגשמה עצמית סופית (הארה), סיפקה לעולם שיטה מעשית של הגשמה הדרגתית בכל הרמות. מהרמה הפיזית וגסה ביותר ועד לרמה המעודנת ביותר- קארמתית.
הרעיון המרכזי של “האטה” הוא ליצור הרמוניה בין שני עקרונות יסוד הגדולים ומנוגדים.
HA“” – מסמל עצמה, נוכחות, פעולה, חום, שמש, מלאות ,מערכת העצבים הסימפתטי, שאקטי
“THA” – מסמל הרפיה ,פסיביות, חוסר פעילות, ירח, קור, ריק , שיווה ,מערכת העצבים הפאראסימפתטית.
המשימה של ההאטה יוגי היא לאחד בין שאקטי הפעילה, הממוקמת בבסיס עמוד השדרה לשיווה הפסיבי, הממוקם בקודקוד הראש.
התופעה של התעוררות הקונדליני מתוארת היטב בכל הטקסטים הקלסיים של ההאטה יוגה והטנטרה, והיא קשורה במאמצים לטפח את המצב המאוזן של הגוף והנפש, לטהר אנרגיה מינית ולגרום לקונדליני לעלות במעלה עמוד השדרה עד הקדקוד. מכאן שמה – hatha – כוח ועצמה. בחקירת ההשפעה של תרגול על הגוף הפיזי (Anamayakosha) ועל גוף האנרגטי (Pranamayakosha), האטה -יוגים הראשונים שמו לב שלכלוך גס ומעודן מקשה ומעוות את זרימת האנרגיה. כשמדובר בלכלוך הגס הכוונה היא לרעלים של הגוף, אלה שמערכת העיכול לא מצליחה להוציא ונשארים ברקמות .כשמדובר בלכלוך העדין הכוונה לתוצרים של לחצים נפשים ורגשיים.
בהקשר זה, פותחו מספר נהלים להכנת הגוף והתודעה לפעולה מודעת ויעילה עם הפראנה.
Gheranda Samhita מכיל את השורות הבאות:
“טיהור, חיזוק, יציבות, שלווה, בהירות, מודעות עצמית, מצב של שחרור טהור- אלה הם שבעת האמצעים של יוגת הגוף.” (1.9)
“טיהור נעשה על ידי שאט-הקארמה (שש פעולות), יוגי הופך להיות חזק דרך האסנות (תנוחות), יציבות נרכשת דרך מודרה (חותם), שלווה דרך pratyahara (התכנסות חושית).” (1.10)
“בהירות מגיעה דרך פראניאמה (התרחבות של אנרגיה חיונית), מודעות עצמית מ- Dhyana (התבוננות), ומצב של אקסטזה רוחנית טהורה באמצעות סמדהי (הארה). המצב האחרון, הוא המוקשה (השחרור).” (1.11)
מי שמכיר אשטנגה יוגה מסורתית (ונא לא להתבלבל בין שיטת הרצפים הדינמית הפופולרית היום הנקראת אשטנגה ויניאסה) או פטנג’לי יוגה דרשנה יכול לשם לב ש-Yama (נדרים) ו-Niyama (מצוות), האברים הראשונים מתוך האשטנגה , אינם מתוארים בשבעת האמצעים.
עם זאת, זה לא אומר שנאטהים התעלמו מכללים אלה. במסורת זו פותחו 10 נדרים ו-10 מצוות, שלא כמו ביוגה דרשנה, אשר בה חמישה נדרים, וחמש מצוות.
עקרונות אלה אינם מוסריים בלבד – כללי האתיקה, אלא גם חלק בלתי נפרד מסדהנה יומית (תרגול יוגי). רק אחרי התבססות הוראות אלו בתרגול, ה sadhak (המחפש הרוחני) ירכוש את המצב פסיכו- פיסי הדרוש, המאפשר היעילות המקסימלית בתרגול שיטות ההאטה והראג’ה יוגה.
להלן תיאור של עשרת הנדרים:
 1. Ahimsa – אי אלימות
 2. Satya – לשהות במצב של אמת
 3. Asteya – אי- גניבה
 4. Brahmacharya-(התנהגות המובילה למוחלט (התעלות מעל היצרים
 5. Kshama – היכולת לסלוח לחלשים
 6. Dhriti –יציבות בסדהנה היוגית
 7. Kripa – חמלה כלפי האנשים השוהים בבורות
 8. Arjava – יושרה וגילוי לב כלפי הגורו והסנגהה
 9. Mitahara אכילה מודעת
 10. Saucha טוהר הגוף וההכרה.
ואלו הם עשר המצוות:
 1. Tapas – סגפנות ופיתוח עוצמה רוחנית
 2. Santosha – שביעות רצון,
 3. Astika – אמון בגורו ובמסורת (Sampradaya),
 4. Dana – (תרומה ( לאנשים העוסקים בעבודה רוחנית,
 5. Ishvara-pujana – מתן-כבוד (פולחן) יומי למוחלט,
 6. Siddhantham-vakya- sravana – הקשבה לדברי הגורו (satsang),
 7. Hri – תחושה של חרטה על טעויות ורצון לתקן אותם,
 8. Mati – חדות התודעה דרך לימוד של טקסטים,
 9. Japa – דקלום של מנטרות מסורתיות,
 10. Homa –( מנחה רוחנית (פוג’ה.
מכל אמור לעיל, נפרש בפניכם מבט אחר על התרגול היוגה באופן כללי, ועל תרגול האטה יוגה בפרט. הפעם לא רק כחזרה מכנית על רצפים של תנוחות לשם פיתוח כוח וגמישות, אלא כמערכת משולבת של התעוררות מודעת, טיפוח של חוכמה וידיעת האלוהים.
כיצד תפיסה זו שונה מהיוגה הפופולרית היום – לא עבורי לשפוט.
כל מתרגל, אם הוא כנה עם עצמו, יכול לראות את הדמיון והשוני בין גישה זו לדרך של ההאטה יוגה כפי שהייתה …
מאמר זה מכיל חומר מה “אנציקלופדיה של יוגה ” (Georg Feuerstein)
מידע שהתקבל מגורו מהראג’ Matsiendranath, אחד הנציגים העכשוויים של מסורת הנאטהית.
אננדה

facebook youtube instagram
ווצאפ ווצאפ
השאירו פרטים