psoas3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה הוא השריר החשוב ביותר בגוף? לא , לא לשון ולא איבר המין. שרירי המותניים(הpsoas ), המהווים את נפש האדם, לפחות כך חושבים הטאואיסטים העתיקים.שריר זה נקרא מכבוד “מקום משכנו של הנפש”, “האדמה של הנשמה” ו”שרירי הנשמה”. שמות אלה מצביעות על החשיבות החיונית של שריר
זה לשמת על המבנה הגוף , על אברי הגוף ,על מצב המנטאלי הרגשי והאנרגיה של כל ההוויה שלנו. מעטים יודעים על שריר זה, ובכל זאת הוא המפתח ליציבה ולוחזק של שרירי הליבה.
 

                                                                                                                                                                                                                     PSOAS
 
 
הpsoas-השריר העמוק ביותר של הגוף האנושי, המשפיע על המאזן המבני שלנו, אינטגרצית שרירים, גמישות, כוח, טווח התנועה, תנועת מפרקים ואת התפקוד של האיברים. שרירים מותנים משני צידי עמוד השדרה מתחילים מחוליה ה-12 (T12) ולכל אחד מחמש החוליות של גב התחתון (LI—L5) . מכאן הם עוברים למטה דרך הבטן והאגן, ולאחר מכן מתחברים בחלק העליון של עצם הירך.
 
שריר המותניים – שריר היחיד שמחיבור חוט השדרה לרגליים. הוא אחראי על שמירת המיקום האנכי ומשתתף בהרמת הרגליים בעת ההליכה. כאשר שריר הזה מתפקד כראוי הוא מייצב את עמוד השדרה ותומך בגוף כולו, ומהווה פלטפורמה לאיברים החיוניים של חלל הבטן.
 

               ביומכניקה של ה psoas                                                                                                                                               
  
אם הpsoas מתכווץ באופן קבוע כתוצאה מלחץ ומתח נפשי , הוא מתחיל להתקצר, מה שיוצר תנאים עבור מצבי חולי- כאבי גב תחתון, אזור סקרו-כסל, סיאטיקה, בעיות עם הדיסקים בעמוד השדרה, קשחת חוליות, סקוליוזיס, ניוון של מפרקי הירך, כאב הברכיים,בעיות וסת ופוריות ,בעיות במערכת עיכול.לדחוס כרוני של הpsoas השפעה שלילית גדולה על יציבה, עומק נשימה ומצבו של איברים פנימיים.
הבעיות עם הpsoas כוללות יציבה לא נכונה של עמוד השדרה המותני, כאבי גב תחתון ובטן נפוחה. והבטן אינה תלויה בעוצמת השריר הבטן הישר, אלה במצב של שריר הpsoas. הבעיה העיקרית של שריר – התכווצותו. הסיבה להתכווצות- הסתגלות של השרירים לשיבה ממושכת.

                   ביומכניקה של ה psoas                                                                                                                                              
 
המצב מחריף בשל תכונות רבות של אורח החיים המודרניים שלנו – מושבים הנוחים ברכב, בגדים צמודים, כיסאות ונעליים, המפרחם יציבת , מצמצמים את טווח תנועות טבעיות ועוד יותר דוחסים את הpsoas. דרך החיים מודרני המזין את מערכת עצבים הסימפתטית באדרנלין , גורם לשריר הpsoas להיות מכוובץ במצב כרוני – מה שמכריח אותו להיות מתמיד מוכן להילחם או לברוח. בעוד ששריר הpsoas לא רפוי, הוא יכול להיות מתכווץ ומתוח, ובקלות להמשיך להתכווץ ולהתקצר.
הpsoas מעורב עמוקות תגובות הרגשיות הבסיסיות לכן במצב מתוח כרוני , הוא תמיד שולח אותות לגוף כי אתם בסכנה, וזה מרוקן את בלוטת אדרנלין ובכך גורם לעומס רב על המערכת החיסונית.

              inside out                                                                                                                                                  
 
רוב התרגילי האטה יוגה וצ’י-גונג ממוקדים בשריר המותניים, , מכיוון שהוא מהווה קשר של בין עמוד השדרה עם לרגליים דרך האגן. בנוסף, תשומת לב לשריר הpsoas בשל התפקיד החשוב שממלא השריר באינטראקציה שלו עם הכליות, הלב והסרעפת .
הpsoas בנוסף לחיוניתו עבור דינמיקת הגוף, ממלא תפקיד מכריע בתחום האנרגטיקה שלו. הPsoas קשור קשר הדוק עם הכליות, שממוקות ישירות על המשטח הקדמי של השריר בשני הצדדים עמוד השדרה בהתאמה . בשל הקשר הישיר מתמיד עם הכליות הpsoas מגיבים לחום או לקור בכליות, ולהיפך. בנוסף, שופכה המובילה מהכליה אל שלפוחית ​​השתן, טלויה על המשטחים מול השרירים המותניים, מה שעוד יותר מחזק את הקשר עם האנרגית הכליות.
כל הרגשות המשפיעיות על הכליות, משפיעות על הpsoas. הכליות קשורות ליסוד המים, הן רגישים לקור, פחד או בהלה. כל זה מווה אפקט המקרר על הכליות, הpsoas ואפילו על הגב התחתון. במשך הזמן, רגשות אלה יכולים לקבע שרירי הגב התחתון והpsoas. לעומת זאת, קירור או דחיסת שרירים המותניים עלולים לגרום לתגובה שלילית בכליות. כמו שריר הpsoas, גם הכליות מגיבות בחיוב לחמם.
הכליות והלב קשורות גם. כשהלב הוא חם מדי, הכליות מתיבשות. כשהלב קר מדי, כליות מתקררות. ולהפך-מצב הכליות משפיע ללב. מצב שלילי שנוצר מן האינטראקציה של הלב והכליות, ישפיע על השריר הpsoas ולהיפך . כאשר הלב והכליות מאוזנות , שרירים המותניים מואזנים.
 
 
עבודה להגברת מודעות לשרירי הpsoas, התארכותם והתחזקותם
https://www.facebook.com/alex.poit/… הדגמת התנוחות( תמונות)
https://www.facebook.com/alex.poit/… הדגמת התרגול ( וידאו)
אננדה
בית הספר ליוגה ISHITVA.
הוד השרון רח‘ המרגוע 10
טל.0546364727